Results of the NKI Championship Finals

If you wish to SEE THE PODIUM PHOTO GALLERY click this text.


Mens +40 All Grades 

presented by The Lord Lyon of Scotland, Dr. Jo Morrow.

1. Edmond Stephen

2. Chris Morrice


Children (5-8) Female All Grades

Presented by Daisuke Matsunaga, The Consul General of Japan in Edinburgh.

1. Maja Cowie

2. Poppy Yakube

Children (5-8) Male All Grades ( 2 finals )

Presented by Daisuke Matsunaga, The Consul General of Japan.

1. Harry Proud / 1. Alex Much

2. Joseph Eibeck / 2. Cameron Smith


RGC Club Boys

Presented by Lord Charles Bruce.

1. Brodie Duguid

2. Logan Jackson

3. Connor Duncan  (joint third Runo Egdborg, not present at podium)


Albyn Club Girls (2 Finals)

Presented by Lord Charles Bruce.

1. Kitty Donovan / Poppy Yakube

2. Sophia Mak / Megan Forest


Schoolboys Exhibition Match

Presented by Sir Ian Wood

1. Jacob Adam

2. Owen Douglas


Schoolboy of the Year

Presented by Daisuke Matsunaga, The Consul General of Japan in Edinburgh.

1. Marco Abel

2. Mac Routledge


Cadets (9-13) Female Novice - 4th Kyu

Presented by Compton Ross.

1. Sophie Johnstone

2. Amelia White

3. Nicola Lubczynska / Neve Roy


Cadets (9-13) Male novice - 4th Kyu ( 2 finals )

Presented by Lord Lyon of Scotland, Dr. Jo Morrow.

1. Ryan Dreczkowski / Nikita Kevra

2. Adrian Greengrass / Muna Ugboaja


RGC Club Girls 

Presented by Daisuke Matsunaga, the Consul General of Japan in Edinburgh.

1. Innes Decock

2. Elsa Han

3. Lauren Lowe  ( not present in video )


Albyn Club Boys

Presented by Sir Ian Wood.

1. Jack Wood

2. Jacob Cowie

3. Lewis Gow / Daniel Greg

IMG 4024


Cadets (9-13) Female 3rd kyu and above.

Presented by Compton Ross

1. Jasmine Parsa

2. Charlotte Walker

3. Leila Adair

IMG 4028

Cadets (14-17) Female 3rd Kyu and above.

Presented by Lord Charles Bruce.

1. Chelsea Stott

2. Leah Proven

IMG 4031

Cadets (9-13) Male 3rd Kyu and above.

Presented by the Lord Lyon of Scotland, Dr. Jo Morrow.

1. Ben Porter

2. Benedict Bruce

3. Andrew Bonner


IMG 4038

Cadets (14-17) Male Open All Grades.

Presented by the Consul General of Japan, Daisuke Matsunaga.

1. Connor Davidson

2. Gabriel Turek

IMG 4043


Mens 18-39 All Grades

Presented by Sir Ian Wood

1. John McInnes

2. Ian Wallace

3. Curtis Thornton


IMG 4052

Women’s 18-39 All Grades

Presented by Compton Ross

1. Nissara Kirk

2. Chloe Calder

3. Emma Stuart


Exhibition Match 

1. Reeve Watt

2. John McInnes



National Karate Federation Copyright