NKF Kumite Karate Championships

cloe lisa miageri

Sunday’s competition heats were well attended with many competitors hungry for success and a chance of winning a trophy.

Ronnie Watt and his team of instructors would especially like to thank everyone who took part and appreciate all the hard work each Karateka put in to training for the competition.

There were no losers in this competition. This was a valuable experience for all who stood up to the challenge. Everyone will be awarded a medal at the festival on 18th June where the finalists will battle it out for the trophies.  

We all look forward to the main event at the festival next month.

We are also looking forward to taking part in the Japan Day festival on 11th June at Cults Academy. 

 

NATIONAL KARATE INSTITUTE

National Kumite Karate Championship Finals

18th June 2017

Men’s +40 All Grades

Edmond Stephen

Vs

Chris Morrice

 

Children (5-8) Female All Grades

Sophie Johnstone 

Vs

Maja Cowie

 

Children (5-8) Male All Grades(2 finals)

Cameron Smith

Vs

Harry Proud

Joseph Eibeck

Vs

Alex Mutch

 

RGC Club Boys

Brodie Duguid 

Vs

Logan Jackson 

3rd place on podium

Runo Egdborg

Connor Duncan

 

Albyn Club Girls(winners off 2 fights below face each other, they then face.


Megan Forest

Vs

Kitty Donovan


Poppy Weatherly 

Vs 

Sophia Mak

 

Exhibition Match

Jacob Adam

Vs

Owen Douglas

 

Schoolboy of the year(2 fights, winners face each other for 1st and 2nd)

Marco Abel

Vs

Name Required


 

Cadets (9-13) Female Novice – 4th Kyu

Sophie Johnson

Vs

Amelia White


3rd place (podium)


Nicola Lubczynska and

Neve Roy 


 

First set of fights end

Cadets (9-13) Male Novice – 4th Kyu(2 final due to size of competitors)

Ryan Dreczkowski

Vs

Adrian Greengrass.


Nikita Kevra

Vs

Muna Ugboaja

 

RGC Club Girls

Elsa Han 

Vs

Innes Decock


3rd Place on Podium Poppy Yakube and Lauren Lowe.

 

Albyn Club Boys

Jack Wood

Vs

Jacob Cowie

3rd Place on podium

Lewis Gow and 

Daniel Greg 

 

Cadets (9-13) Female 3rd Kyu upwards

Jasmine Parsa

Vs

Charlotte Walker

Bronze at the Podium Leila Adair 

 

Cadets (14-17) Female 3rd Kyu upwards

Leah Proven

Vs

Chelsea Stott

 

Cadets (9-13) Male 3rd Kyu upwards

Benedict Bruce

Vs

Ben Porter.

Bronze Andrew Bonner and Matthew Rutledge 

 

Cadets (14-17) Male Open All Grades

Connor Davidson

Vs

Gabriel Turek

 

Men’s 18-39 All Grades

Ian Wallace

Vs

John McInnes

 

Women’s 18-39 All Grades

Chloe Calder

Vs

Nissara Kirk

 

Instructors Exhibition/Display Match

Reeve Watt

Vs

John McInnes


National Karate Federation Copyright